mysliwiec (mysliwiec) wrote,
mysliwiec
mysliwiec

2 вересня 1794 День народження Одеси? Неправда і нічого крім неправди

Оригинал посту тут: https://dumskaya.net/post/2-veresnya-1794-den-narodzhennya-odesi-ne/author/
* * *
Хоч давньогрецькі поселення існували на території Одеси більш ніж 2400 років тому, між тими часами і першою згадкою про Одесу (під 19 травня 1415 року) як про "королівський порт" ВКЛ Качубійов (Кaczubyeiow) поки що є незаповнена лакуна в 1000 років, тому науково корректно буде відраховувати вік Одеси від тої першої згадки і тоді цього року ми маємо святкувати 606 років нашому місту

У 1789 році, напередодні штурму вже османського Хаджибея, де-Рібас у письмі ген. Попову називав Хаджибей містом :
"...В один час утра Прошу вас мой генерал передать его светлости, что я вполне готов;
канонерские лодки поставлены в хорошем месте, и я начну огонь только тогда когда начнет огонь батарея поставленная со стороны г.Гудовича.
В случае если ГОРОД посмеет стрелять по нас, завидя нас с рассветом, я отвечу только по трем первым выстрелам...
Канонерские лодки будут стрелять по очереди: всех их 28"
...

В найавторитетнішій енциклопедії Рос. імперії, енциклопедії Брокгауза і Ефрона, в статті "Одеса" написано:
"В польских актах XIV в. местность О. значится в числе литовских владений...
В XVI в. в ханских ярлыках упоминается бывший здесь Качибеев маяк, принадлежавший Литве...
ОСНОВАН Качибей, вероятно, еще в XV в. и к концу столетия был значительным торговым городом
...
После 1772 г. турки еще более укрепили Хаджибей, и взять его нашим войскам в 1789 г. было довольно трудно.
... в 1794 г. Хаджибей был обращен в военно-торговый порт и ПЕРЕИМЕНОВАН в Одессу
" (в 1795 году)...
На всю статтю "Одеса" про Катерину ІІ-гу в енциклопедії Брокгауза і Ефрона взагалі не згадується ані пів слова.

Стаття "Одеса" Великій Радянській Енциклопедії (БСЭ):
"ОДЕССА (ЦЕНТР ОДЕССКОЙ ОБЛ.)
город, центр Одесской области УССР.
О. ОСНОВАНА на месте татарского поселения Качибей, первое упоминание о котором относится к 1415...
По Ясскому мирному договору 1791 Хаджибей вошёл в состав России. В августе 1794 в Хаджибее по проекту инженеров Ф. Деволана под руководством А. В. Суворова и Дерибаса (см. Рибас И.) начала создаваться морская гавань...
В 1795 Хаджибей ПЕРЕИМЕНОВАН в Одессу"
...

І закономріно, що ще 19 столітті професор В. Надлер (1840 – 1894 рр.) декан історико-филологичного факультету одеського университету писав:
"Волей или неволей приходится признать, что в 1794 году в Хаджибее не происходило никакой закладки нового города и что день 22 августа (2 сентября по новому стилю), который привыкли праздновать с такою помпою одесситы, имеет лишь то значение, что в этот день окончено было заготовление материалов для портовых работ и приступлено было к самим работам, причем, насколько можно судить из документов, не происходило никакого торжества".

А звідки ж взявся цей імперський фейк/міф "заснування" і короткої історії Одеси?
І тут секретів нема.
Бо тут вже починається не історія, а ідеологія і політика. Російська антиукраїнська імперська ідеологія і політика.

Придумав цей міф статистик Воронцова Аполлон Скальковський у 1830-ті роки. А так як це брехня імперська від початку і до кінця, тоі дату міфичного "заснування" Катериною ІІ-ю того, що вже давно існувало щоби заради орденів і грошенят ще вдаліше підлизати нижче поясу ззаду тодішній владі, то і дату Скальковський призначив не зі стелі, а саме на 2-ге вересня, на відомий у ті роки всім його сучасникам день коронації тодішнього імператора Миколи І-го.
І не спинило його навіть те, що 2 вересня 1794 року місто ще називалось Хаджибеєм, а перейменоване в Одесу воно було тільки наступного, 1795 року.

Друге дихання цей міф про "Єкатєріну-матушку основатєльніцу" отримав вже після розпаду СРСР у 90-ті роки минулого століття зусиллями наших одеських до 2014 року латентних, а з 2014 року частково відвертих ватників і українофобів.
Коли пишатися своїм родоводом від "комісаров в пьільніх шлємах" стало вже зовсім западло, з подачи Москви вони згадали про "Новоросію, которую мьі потєрялі под хруст французской булкі" і скоренько перейменували пам'ятник імператриці Катерині в пам'ятник "засновникам Одеси", котрі ніби-то і заснували Новорусскую Одесу на пустому місці - серед безлюдного, безводного дикого поля.

Не всі одесити знають, що у 2007 році новоробний і вже перейменований на "Пам'ятник засновникам" було побудовано Русланом Тарпаном на московські гроші (Лужков дав Тарпану на відновлення цього символу російської імперської присутності в Одесі 5 мільонів доларів)
Тому що "заснування" Катериною Одеси, це той наріжний камінь, на котрому вся ця антиукраїнська новорусская конструкція тримається і якщо висмикнути його з фундаменту, то...
Тому що якщо більшість одеситів і надалі будуть впевнені у тому, що Одесі всього 200 з лишком років, то це значить, що "своїм" вони будуть вважати тільки імперсько-радянський період історії Одеси.
Тобто, вони будут продовжувати вірувати в існуванні неіснуючого в природі "указа о основании Одессы матушкой-основательницей Екатериной", будуть продовжувати вважати, що до того, як сюди прийшли війська Рос. імперії, на місці Одесі нічого не було і що штурмував де-Рібас трьома колонами не вже існуюче з 1415 року портове місто Хаджибей (з фортецею, мечеттю, караван-сараєм, маяком, міськими хамамами, кофейнею-кафене, житловими кварталами, цвинтарем, складами-пакгаузами, котре займали простір від сучасної вулиці Гоголя до сучасної вулиці Канатної, і це місто у тому вигляді, у якому воно дісталося новим завойовникам від османів добре видно на карті Гаджибейської затоки роботи де-Волана 1791-91 років надрукованої ним у 1793 році), а, як брехав Губарь - одинокую крепостушку подле ничтожной татарской деревеньки до 20ті хижин бутового камня и кирпича-сырца крытых камышом.І якщо імперський миф короткої історії Одеси буде володіти одеситами і надалі, якщо вони і надалі будут вважати правдою міф про ""ісконі новорусскій город Одесу", то як наслідок, одесити будуть підсвідомо чинити супротив змінити хоть щось в місті, будуть опиратися намаганням змінити пріоритети, бо вважатимуть це відступом від " нашого справжнього минулого" до якого ми звикли і яке нам на шкоду переписують на догоду чергової нової київської влади.
Що власне і потрібне Кремлю.

* * *
Неможливо вилікувати хворого, хвороба котрого обумовлена його багаторічним нездоровим штибом життя, якщо хворий вимагає від лікаря:
-"Лікарю, лікуйте мене",
а сам при цьому не збирається міняти старий звичний нездоровий спосіб життя.
Tags: кажущееся и действительное, отож, судьба и образ, факт
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 13 comments