mysliwiec (mysliwiec) wrote,
mysliwiec
mysliwiec

Три моделі неминучого розпаду та громадянської війни в Росії

Originally posted by [personal profile] ibigdan at Три моделі революції та громадянська війна в Росії


Останніми роками в експертному середовищі моделюються ситуації найближчого майбутнього Росії. Більшість з моделей несприятливі для цієї країни – розпад, відторгнення Сибіру, Далекого Сходу, революція, хаос, громадянська війна. Наскільки ці сценарії реалістичні – покаже час. Втім, дії Кремля та процеси в російському суспільстві, особливо після початку російсько-української війни, підтверджують – в Росії таки щось назріває. І ці події будуть вельми неприємними для тих, хто обожнює нині свого “скрєпоносця” та повторює його мантри про “Кримнаш” та “Росіявстайотсколєн”.

Один з ймовірних сценаріїв найближчого майбутнього – громадянська війна. І це зовсім не “козні злопихатєлєй”. Цей сценарій жваво обговорюється в російській пресі та колах “державників” цієї країни. Що ж, давайте і ми розглянемо цей сценарій. Бо те, що буде з Росією – наш кровний, український інтерес. Бо треба розуміти ворога і бути готовим до майбутніх змін у ворожій країні.

При розгляді можливої громадянської війни російські експерти чомусь впевнені, що вона буде наслідком спроби “кольорової” революції, котру інспірують західні вороги Росії. Мені здається цей постулат досить спірним – жодну революцію неможливо привнести в здорове суспільство. Якщо немає внутрішньої готовності до бунту та критичної маси протестно налаштованих громадян, будь-яка “зовнішня” революція буде фарсом – як “майдани Януковича” чи стояння “Юліних наметів” під Печерським судом. А в Росії цих “інсургентів” просто зачистять силовики, в один день максимум.

Тобто, якщо в Росії буде бунт, а він таки буде, то цей бунт буде суто російським – “бессмысленным и беспощадным”. Не без іноземних впливів, звичайно – Росія дійсно “дістала” всіх сусідів, близьких і не дуже, – проте ці впливи не будуть основними чинниками. Вони, ці іноземні впливи, будуть вже наслідком бунту, а не його причиною. Втім, давайте розглянемо можливі сценарії громадянської війни в Росії.

Отже, експерти сходяться на трьох основних варіантах такого конфлікту. Умовно їх можна розподілити наступним чином: червоно-радянський, олігархічно-клановий та регіонально-сепаратистький.

Червоно-радянський, або неосоціалістичний варіант передбачає спробу повернення до СРСР. Не є секретом, що ностальгія за Радянським Союзом культивується і пропагується в сучасній РФ досить потужно. Навіть озвучувалась можливість створення “СРСР-2.0.”. Промивка мізків покоління, котре уявляє собі життя в СРСР за ностальгічними розповідями про “соціальний рай” та “морозиво по 20 копійок”, може зіграти злий жарт з творцями цього міфу, коли в маси буде кинуло лозунг про відродження сильної, централізованої, “соціалістичної Росії” та “суспільства всезагальної рівності”. Бажаючі втілити такий сценарій в життя знайдуться як серед силового блоку, так і серед чиновників та управлінців. Результат, правда, може бути несподіваним для всіх – і для ініціаторів, і для ностальгуючих за “совком” – подібний бунт, особливо підтриманий широкими масами, похитне і без того непевну рівновагу в суспільстві і призведе рівно до того результату, що і сто років тому – жорстокої і нестримної різанини всіх всіма. Ненависть бідних до багатих ніколи не вдавалось взяти під контроль, не варто це забувати.

Інший варіант, котрий називають олігархічно-клановим, передбачає “тихий переворот”. Тобто Путін та його найближчі соратники тихенько зникають, а їх місце займають нові люди. Втім, вони також з найближчого оточення ВВП. Метою такого перевороту є становлення сильної олігархічної економіки та потужної держави, в котрій ресурси будуть знаходитись під контролем кланів, а бюрократія та силовики будуть обслуговувати ці клани. Свого роду – “модернізовані дев’яності”. Реалістичності такому розвитку подій додає те, що в РФ існує багато зацікавлених у “сепаратному договорняку” зі США та Заходом – “ми прибираємо Путіна і по-тихому повертаємо Крим, а ви знімаєте санкції”. Але в цьому варіанті зміни влади залишається та ж небезпека – рівновага в суспільстві, насамперед в кланово-олігархчному середовищі, котре зараз контролює Росію, втратить нинішній консенсус та статус-кво і призведе до кривавого перерозподілу власності. В цих умовах економіка, котра зараз переживає далеко не найкращі часи, просто впаде. Результатом будуть голодні бунти та знову ж – війна всіх проти всіх.

Ще один варіант – регіонально-сепаратистький. Назва говорить сама за себе. Тут розвал Росії розглядається як передумова успіху революції. Країна розпадається на кілька суверенних держав, котрі частково контролюються місцевими регіональними елітами, частково інкорпоруються в сусідні держави, насамперед – Китай. У цьому сценарії факт кривавої громадянської війни, присмаченої релігійною та національною ненавистю, також є невід’ємною складовою.

Всі ці сценарії, повторюсь, – не придумка “бандерівських спецслужб” чи ЦРУ. Всі ці речі відкрито обговорюються в російській пресі, причому у серйозному її сегменті, а не на всіляких сміттєвих ресурсах на кшталт “Спутника и погрома”. І реакція суспільства на ці обговорення свідчить про те, що суспільна думка змирилась з таким розвитком подій. Отже, висновок цілком очевидний – у Росії розуміють свої перспективи.

Варіантів, власне більше. Проте це не так важливо. Важливо інше – всі варіанти, які б вони не були, сходяться в одному – хаос і громадянська війна. Бо в сучасній Росії маса чинників, котрі сприяють такому песимістичному прогнозу: дикий розрив між багатим та бідними; національна та релігійна ворожнеча; сепаратистські настрої еліт; прогресуюча стагнація економіки; стрімке зубожіння населення тощо. Втім, це матеріал для окремого дослідження. Факт же в тому, що Російська Федерація стоїть на порозі грандіозних змін. І це зміни не на краще…

Україні в цій ситуації потрібно бути готовою до утворення на території своєї північної сусідки низки агресивних режимів з доволі сильною військовою потугою та, головне, – з люмпенізованою масою “гарматного м’яса”, котра буде штурмувати наш кордон. Їх військова та економічна міць буде, звичайно, меншою, ніж потенціал сучасної РФ. Проте головним чинником у такій ситуації буде не це, а повна відсутність гальм у вигляді міжнародних санкцій. Голодним і озброєним “бєспрєдєльщикам”, котрі не мають жодної економіки, санкції не страшні.

Втім, це ми вже перебрались в Україну. Завдання якої не змінюється від варіантів розвитку подій в Росії – нам треба будувати країну, армію, укріпляти економіку та кордони. Просто вистояти. Або стати часткою майбутнього хаосу та різанини. Варіантів немає.

Повернемось до того, з чого розпочали. Які б сценарії розвитку майбутнього не чекали Російську Федерацію, вони не містять оптимістичного – демократичне перформатування, відмова від імперських амбіцій та верховенство права. Всі моделі ведуть в хаос та громадянську війну. Що ж – народ, котрий не засвоює уроків історії, потребує їх повторення. Історія рухається по спіралі…

Микола СатпаєвЦей пост також розміщено на: http://mysliwiec.dreamwidth.org/2883997.html
Коментів: comment count unavailable
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments