1. Як війна вплинула на Ваше життя і на Вашу літературну працю?
- По-перше, війна породила кризу у моєму світогляді ї навіть ідентичністі. Я був активний переважно як російськомовний поет, який видавався у російських видавництвах, одержував російські літературні преміі, приймав участь у російських культурних заходах.
Зараз я відчуваю себе українським поетом, який пише російською та українською мовами і перекладає вірши не тільки з української мови на російську, як то було ще три роки тому, а й з російської - на українську.
Я ретельно вивичаю украінську мову, працюючи кожного дня, незважаючи на похилий вік. Чекаю на книжку українською мовою, яку видає "Старий Лев".
Я відмовився від участі в культурних заходах на терріторії Росії, не був і не буду там, доки там панує Путін та коцепцїя "російського світу". За останні роки три моїх книги вийшли у українських видавництвах, одна з них одержала спеціальну нагороду Українського ПЕН-клубу.
2. Чи є ця війна частиною культурної війни? Як війна позначилася на стосунках між східноєвропейськими культурами?
-. Я думаю, що культурна війна - наслідок війни а не ії причина. Доказ тому, що культурні зв"язки більш-менш зберігаються, більшість моїх друзів в Росії займають проукраїнську позицію. наші персональні стосунки зберігаються. Концепція російського світу - не є частина культури, а гасло пропаганди.
3. Чи може поезія протистояти пропаганді?
- Поезія, на жаль, не може протистояти пропаганді. Я б казав, що там де починається пропаганда закінчується поезія. Аудіторії поезії і пропаганди майже не перетинаються. Це інший психотип людей. Популярність поезії й поетів досить невелика, Тому й вплив поезії незначний.
4. Чи вважаєте Ви, що поезія зараз може сприяти виникненню мови, на якій народи намагаються говорити про війну?
- Процесс утворення нової мови обговорюється протягом останього року, я приймав участь у дискуссіях про це. Моя точка зору, що певна модіфікація мови є реальність. Старі слова набувають нового сенсу.
Війна породила неологізми, на жаль, це - переважно мова ненависті. Нова мова може виникнути пізнійше, можливо через роки, й вона буде не в віршах, а в романах, які ще не написані.
5. Яким чином поети можуть впливати на перебіг конфлікту та його наслідки? І чи можуть взагалі?
-. Можуть, як свідки, які передадуть емоційний контекст цього важкого, навіть трагічного періоду в житті України.
Этот пост размещен также на http://mysliwiec.dreamwidth.org/