mysliwiec (mysliwiec) wrote,
mysliwiec
mysliwiec

Перший художній твір прозою виданий українською мовою написав одесит у 1831 роціПовість «Микола Коваль», була написана українською мовою одеським письменником Миколою Венгером й надрукована в Миколаєві на початку 1832 року (цензурний дозвіл від 28 листопада 1831 року).
Повість мала підзаголовок «Малороссийская повесть нынешнего времени» і більш як на рік випередила публікацію «Салдацького патрета» (в другому випуску альманаху «Утренняя Звезда», 1833). Г. Квітки-Основ'яненка, який вважається першим зразком нової української прози.

У повісті Венгера йдеться про події, пов'язані з польським повстанням 1830–1831 років. За сюжетом повісті, «первий в селі законник» Микола Коваль організував селян для розправи над поміщиком М'ятижинським, котрий спершу лестощами, а потім погрозами спонукував їх підтримати повстання. Автор дотримується процаристських позицій, вважає, що намагання повстанців залучити до своїх лав українських селян (сформульовані у відомому гаслі «Za wolność naszą i waszą!») були чисто демагогічними («щоб ми на них робили, а вони нас пообдирали») і взагалі налаштований надто консервативно.
Проте повість «Микола Коваль» має неабияке історико-літературне значення через те, що в ній описується тогочасною українською розмовною мовою реальний перебіг подій.

Самий факт публикації ранньої української прози на півдні України наочно ілюструє хибність російських імперських пропагандистських кліше, нібито цей край ніколи не був українським.

Этот пост размещен также на http://mysliwiec.dreamwidth.org/
Tags: факт
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 31 comments